12V 3.2GPM/12LPM 55PSI DC ELETRIC GEAR OIL TRANSFER PUMP FOR RV
  • item no.:
    CF-GP-1200
  • lead time:
    7-30 days
  • product orgin:
    FUJIAN
  • shipping port:
    FUZHOU(MAWEI)
  • payment:
    TT
  • color:
    BLACK
  • MOQ:
    10
products details
12V 3.2GPM/12LPM 55PSI DC Oil Gear Pumps
high-quality electric gear oil pump
Scavenge Impeller reversible Gear pump,the best kind of pump for oil scavenging.
Bronze gears,Brass pump body. No diaphragms to fail like our competitors pumps.
Gear design for maximum scavenge.
Application
Transmission fluid (Diesel; Lubricant; Viscous liquids)
Be able to use for water and machinery fuel(except gasoline)
Industrial use
Features:
Max Flow rate: 12LPM ( 3.8gpm)
Stall Pressure: 55PSI (4.0bar)
Super wear resistance gear
Thermally protected motor
High quality efficeient motor
PUMP
Type
Thermally Protected,High Quality Efficient Motor
Max Recommended Temperature
60° C (140° F)
Priming Capabilities
3.2 feet(1m)suction lift
Pressure off
Shut-off Pressure 40 PSI : 30 PSI ± 5 PSI( ± 0.3 bar)